
Under perioden 12 maj – 31 december 2025 höjs Rotavdraget från dagens nivå på 30 till 50 procent.
Nu har regeringen lämnat ett skarpt förslag avseende en högre skattereduktion för rotarbeten. Idag uppgår skattereduktionen till 30 procent av arbetskostnaden.
Från och med 12 maj till och med 31 december 2025 höjs skattereduktionen tillfälligt till 50 procent.
En vanlig fråga nu till och med 11 maj är vilken procentsats som gäller för skattereduktion för utförda eller pågående arbeten.
För att skattereduktion med 50 procent ska kunna bli aktuellt krävs att betalning av köparen görs från och med 12 maj och senare. För betalningar nu i april och till och med 11 maj så gäller 30 procents reduktion.
Fler nyheter

Nya beslutade 3:12 regler för delägare i fåmansföretag från 2026.
De nya reglerna påverkar även lönerna för 2025. Så då behöver man nu ställa sig några frågor och analysera.

Dags att ansöka om jämkning av skatt för 2026!
Mellan den 1 oktober och 9 november kan du ansöka om jämkning av skatten för inkomståret 2026.

Äger du ett lantbruk? Nu är det dags för ny fastighetstaxering!
E-tjänsten fastighetsdeklaration öppnar från och med måndagen den 8 september.