
En hel del nyheter men även vissa saker där regeringen inte går vidare!
Det som verkar bli ny lagstiftning från den 1 januari 2026 är följande ( ej uttömmande):
- Ett grundbelopp på fyra inkomstbasbelopp införs
- Sättet att beräkna det lönebaserade utrymmet ändras
- Löneuttagskravet slopas
- Ägarkravet på minst 4 % tas bort. Räcker att äga 1 %
- Ränteberäkning på den del av omkostnadsbeloppet som överstiger 100 000 kr
- Sparat utdelningsutrymme blir kvar men kommer inte att räknas upp med ränta
- Karenstiden kortas med ett år från fem till fyra
Det man valde att inte gå vidare med är följande:
- Det gemensamma takbeloppet för såväl utdelning och kapitalvinst genomförs inte
- Syskonkretsen förblir närstående
- Det skulle framgått av lagtexten att utomståenderegeln tillämpas vid 30 % utomstående ägande. Lär förbli så men med stöd av praxis
- K10 blir inte den kontrolluppgift som hade föreslagits
Fler nyheter

Nu kan omsättning normalt väljas som fördelningsgrund på gemensamma kostnader även för fastighetsägare
Nu är det läge att se över fördelningsnycklarna för fastighetsägare med bostäder och momspliktiga lokaler utifall omsättning skulle vara en mer gynnsam fördelningsnyckel.

De senaste veckorna har regeringen publicerat ett antal lagrådsremisser…
…som med stor sannolikhet innebär nya regler på ett antal områden.
Du kan läsa mer om innehållet genom att klicka på länkarna under respektive rubrik.
Vi vill också passa på att slå ett slag för våra kommande utbildningar till hösten där vi kommer att redogöra mer detaljerat om innehållet i remisserna.

Kan du sommarjobba utan att betala skatt?
Om du ska sommarjobba och kommer att tjäna mindre än 24 873 kronor är inkomsten skattefri. Detta under förutsättning att din sammanlagda inkomst under hela 2025 inte passerar gränsen. Om din inkomst är under beloppsgränsen kan du skriva ut ett intyg på Skatteverkets webbplats och sedan lämna detta till din arbetsgivare.